Jesteśmy częścią grupy UNICAR – Uniao Internacional de Capoeira Regional, która ma wiele sekcji w całej Polsce oraz na świecie. Grupę tę tworzą osoby kreatywne i pełne pasji, interesujące się rzeczami niecodziennymi jak sama Capoeira.

Grupa Unicar Mikołów powstała w 2007 roku za sprawą Izabeli Damek (Estagiaria Estrela) – wieloletniej uczennicy prekursora Capoeira w Polsce Adama Faby (Professor Sem Memoria). Iza trenuje Capoeira od 11 lat zarówno pod okiem Prof. Sem Memoria jak i doskonałych nauczycieli z Brazylii, z którymi miała okazję wielokrotnie ćwiczyć na obozach treningowych w Polsce. W sierpniu 2008 roku wyjechała do brazylijskiego miasta Salvador da Bahia (kolebki Capoeira) gdzie ćwiczyła u źródła z najlepszymi capoeiristami na świecie.

W 2012 roku jako druga kobieta w Polsce zdobyła szósty stopień w gradacji grupy UNICAR – Estagiario. Kompetencji dodają jej liczne kursy (w tym instruktor fitness) oraz studia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym oraz Akademii Wychowania Fizycznego. Pomaga to stworzyć ciekawe i spójne zajęcia, nastawione na ogólny rozwój i doskonale dostosowane do grupy. Obecne od maja 2014r Izabela przebywa poza granicami Polski, a prowadzenie grupy przekazała niżej wspomnianemu Formado Fogo.

W 2012 roku Izabela przekazała grupę młodzieżową swojemu uczniowi Marcinowi Powała (Formado Fogo), a sama stworzyła kolejne grupy dziecięce. Marcin jest jednym z najdłużej ćwiczących uczniów UNICAR Mikołów. W 2014 roku na ceremonii Batizado e Troca de Corda w Krakowie otrzymał piąty stopień w gradacji grupy UNICAR – Formado (odpowiednik czarnego pasa w Karate).Kompetencji dodaje mu wieloletni trening, uczestnictwo w wielu warsztatach Capoeira na terenie całego kraju, skończone kursy Instruktora Rekreacji Ruchowej oraz bardzo szeroki wachlarz zainteresowań. Całości dopełniają studia na Politechnice Śląskiej na kierunku Biotechnologia, dzięki czemu wszelkie zagadnienia związane z funkcjonowaniem ludzkiego organizmu są mu bardzo dobrze znane. To wszystko podobnie jak u Izabeli pomaga stworzyć bardzo ciekawe i spójne zajęcia, świetnie dostosowane do grupy.

W sezonie 2014/2015 do grupy instruktorów UNICAR Mikołów dołączy wieloletnia uczennica Izabeli, wszystkim znakomicie (szczególnie rodzicom) znana Marlena Waszczuk (Graduada Avaria). Opis jej osoby już wkrótce na naszej stronie !

Sekcja liczy w sumie około 70 osób w różnym wieku. Ćwiczymy w Mikołowie oraz Łaziskach Górnych. Uczniowie rozwijają się w szybkim tempie – nie tylko, jeśli chodzi o Capoeira, ale także o związane z nią: śpiew, grę na instrumentach, Maculele, taniec samby i afro, których także się uczymy. Każda chętna osoba może dołączyć do naszej grupy i cieszyć się nie tylko różnorodnymi formami ruchowymi, ale także atmosferą, która towarzyszy nam na treningach i tworzy niesamowitą wieź oraz daje wspaniałą energię. Styl Capoeira, który głównie ćwiczymy w naszej grupie to Capoeira Regional.

CAPOEIRA REGIONAL – to styl Capoeira, który stworzył w Bahii w latach 30. Mestre Bimba. Zmodyfikował on wiele z istniejących w stylu tradycyjnym kopnięć, dzięki czemu powstał nowy, bardziej przejrzysty i dynamiczny styl. Regional gra się zazwyczaj do szybkiego rytmu, najczęściej jest to jeden z rytmów stworzonych przez samego Mestre.

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ GRY !

Estagiaria Estrela & Formado Fogo & Graduada Avaria